V naší obci byla postavena první škola již v roce 1713 na místě dnešní farní budovy. Měla dvě místnosti. Jedna sloužila pro vyučování a druhá za obydlí učiteli. Prvními učiteli byli lidé, kteří se za svého života dostali dále do světa, naučili se psát, číst a počítat. Museli ale i dobře ovládat lískovku, která také k vyučování patřila. V roce 1758 byla za kostelem postavena druhá škola, dřevěná a roubená, s jednou místností – třídou. Od jara do podzimu zela prázdnotou, protože děti musely doma vykonávat různé zemědělské a domácí práce. Zato v zimě byla plná. Učitel, aby se uživil, měl v jedné části tkalcovský stav, na kterém pilně pracoval, zatímco jedno oddělení psalo na břidlicové tabulky a druhé při tom odříkávalo nahlas násobilku. V roce 1833 byla zprovozněna nová budova školy, postupně rozšiřována až na pětitřídní. V roce 1911 byla zřízena tzv. expozitura na Jedlině. Na této škole učil Antonín Kavka, který zde zavedl výrobu dřevěných hraček. Ty proslavily naši obec i v cizině.
V roce 1923 byla dokončena stavba budovy školy, ve které je umístěna i dnešní škola. V době zahájení měla 3 třídy a 123 žáků. Nesla název „Občanská škola veřejná s českým jazykem vyučovacím“. Od 12. dubna 1930 začala škola užívat názvu „Měšťanská škola“.
V roce 1943 byla škola uzavřena německým inspektorem a žáci museli docházet do měšťanské školy v Kunvaldu. Po skončení války v roce 1945 byla činnost naší školy opět obnovena. V letech 1979 – 1980 byla za provozu provedena generální rekonstrukce rozvodu vody a elektroinstalace a zavedeno vytápění elektrickými akumulačními kamny. V roce 1985 byly přebudovány suché záchody na splachovací. V březnu 1990 byl Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČSR vrácen naší škole čestný titul Masarykova základní škola a pan farář Halík škole věnoval bustu T.G. Masaryka. V roce 1994 byla, v hodnotě 13 milionů korun, dokončena přístavba školy, kde je umístěna školní jídelna a kuchyně, šatny, odborná pracovna F-CH, počítačová učebna, 2 třídy, školní družina, žákovská knihovna, dílny, fitcentrum a jeden byt.
S uvedením této budovy do provozu byl ukončen provoz budovy čp. 167, kde byla umístěna školní družina a první třída. Škola byla umístěna v budově čp.176 z roku 1923, v „nové přístavbě“ z roku 1994 a několik tříd 1. stupně sídlilo i v budově odloučeného pracoviště v Pastvinách.
V roce 2010 byla započata další rekonstrukce, na jejímž konci v srpnu 2011 má Klášterec školu „pod jednou střechou“. Byla vybudována „nejnovější přístavba“, a tak od září navštěvují všechni žáci 1. až 9.ročníku školu v Klášterci č.p. 176, odloučené pracoviště v Pastvinách končí. V této přístavbě vznikly nové prostory pro 2 třídy 1.stupně, počítačovou učebnu a kabinety. Celkové náklady, včetně nové střešní krytiny na celé budově, přesáhly 8 miliónů korun.